Nasza pracownia zajmuje się zagadnieniami hydrologicznymi związanymi w szczególności z wodami powierzchniowymi płynącymi (rzekami, potokami) i stojącymi (stawami, jeziorami) oraz podziemnymi (gruntowymi).
Przeprowadzamy obliczenia hydrologiczne w celu wyznaczenia:
Przy bardziej złożonych zagadnieniach, wyniki obliczeń hydrologicznych stanowią dane wejściowe do modelowania hydraulicznego.
Otrzymane dane służą do projektowania urządzeń wodnych, a także jako materiał dowodowy do ekspertyz lub w prowadzonych postępowaniach o wydanie zgód wodnoprawnych.
Modelowanie hydrauliczne jest złożonym procesem interdyscyplinarnym, a podstawowe nauki z nim związane stanowią: fizyka, matematyka, geologia, mechanika cieczy.
Stanowi ono przybliżenie, a zatem uproszczenie zjawisk zachodzących w przyrodzie, celem przewidywania skutków określonych czynników oddziaływania (np. zamierzeń projektowych, zmiany ukształtowania terenu, gospodarowania wodą).
Obecnie modelowanie hydrauliczne przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, w których tworzy się modele na podstawie pomiarów geodezyjnych, granulometrycznych oraz doboru odpowiednich współczynników, określających charakter cieku, jego koryta i terenów zalewowych.
Przeprowadzamy modelowanie hydrauliczne jedno- i dwuwymiarowe na potrzeby:
Skomputeryzowanie procesu modelowania hydraulicznego bynajmniej nie oznacza jego prostoty – w tej dziedzinie doskonale sprawdza się powiedzenie, że „komputer wart jest tyle, ile człowiek, który przed nim siedzi”.
To jakość prac kameralnych, obejmujących pozyskanie danych niezbędnych do stworzenia modelu, w połączeniu ze starannością i wiedzą hydrologa wykorzystywanymi w trakcie procesu modelowania, decydują ostatecznie o jakości otrzymanych wyników.
W modelowaniu hydraulicznym łączymy doświadczenia w projektowaniu z zakresu budownictwa wodnego z wiedzą ekspercką z hydrologii, hydrauliki i hydromorfologii.
Ofertę współpracy kierujemy do:
Wspomagamy inwestorów poprzez staranne przeprowadzanie obliczeń, mających bezpośrednie przełożenie na wysokości wymaganych Prawem wodnym opłat ponoszonych za korzystanie z usług wodnych.