Wszystko należy upraszczać jak tylko można, ale nie bardziej...

Pracownia Inżynierii Wodnej » Obliczenia hydrologiczne. Modelowanie hydrauliczne.
O obliczeniach hydrologicznych.
Hydrologia jest nauką przyrodniczą, zajmującą się występowaniem i krążeniem wody w przyrodzie, a także jej współdziałaniem z otaczającym środowiskiem.

Nasza pracownia zajmuje się zagadnieniami hydrologicznymi związanymi w szczególności z wodami powierzchniowymi płynącymi (rzekami, potokami) i stojącymi (stawami, jeziorami) oraz podziemnymi (gruntowymi).

Przeprowadzamy obliczenia hydrologiczne w celu wyznaczenia:

  • natężeń przepływów dla cieków naturalnych w zlewniach kontrolowanych w oparciu o ciągi obserwacyjne z danych wodowskazowych w połączeniu z metodami ekstrapolacji lub interpolacji;
  • natężeń przepływów dla cieków naturalnych w zlewniach niekontrolowanych z wykorzystaniem metod empirycznych, odpowiednio dobranych do charakteru zlewni, zgodnie z obowiązującymi metodykami;
  • przepływów nienaruszalnych na potrzeby projektowanych urządzeń i budowli wodnych;
  • przepływów charakterystycznych dla określenia dopuszczalnych stężeń ładunków zanieczyszczeń (np. przy wprowadzaniu ścieków oczyszczonych do wód);
  • zasobów wodnych w skali regionalnej i ich rozkładu oraz zmienności w czasie (bilansu wód) na potrzeby gospodarowania wodą, w tym dla: zbiorników wodnych, ujęć wód, stawów hodowlanych;
  • hydrogramów przepływów w cyklach hydrologicznych.

Przy bardziej złożonych zagadnieniach, wyniki obliczeń hydrologicznych stanowią dane wejściowe do modelowania hydraulicznego.

Obliczenia hydrologiczne przeprowadzamy na potrzeby sporządzanych przez nas projektów, opinii i ekspertyz oraz postępowań administracyjnych, w tym i tych w sprawie uzyskania zgód wodnoprawnych.
Jakość przeprowadzonych obliczeń wprost przekłada się na uzyskanie (bądź nie) zgody wodnoprawnej, jak również na wysokość opłat ponoszonych za usługi wodne.
O pomiarach hydrometrycznych.
Ilekroć wymaga tego obowiązująca metodyka lub specyfika zagadnienia, dokonujemy obliczeń w oparciu o wyniki własnych pomiarów hydrometrycznych, realizowanych w oparciu o przelewy miernicze lub pomiary młynkiem hydrometrycznym:

  • przygotowujemy projekt wykonania przelewu mierniczego oraz szczegółową instrukcję prowadzenia obserwacji, a po ich zakończeniu dokonujemy obliczeń natężeń przepływów oraz wyznaczamy niezbędne przepływy charakterystyczne i ich stany;
  • przeprowadzamy pomiary prędkości przepływu wody za pomocą młynka hydrometrycznego.

Otrzymane dane służą do projektowania urządzeń wodnych, a także jako materiał dowodowy do ekspertyz lub w prowadzonych postępowaniach o wydanie zgód wodnoprawnych.

O modelowaniu hydraulicznym.

Modelowanie hydrauliczne jest złożonym procesem interdyscyplinarnym, a podstawowe nauki z nim związane stanowią: fizyka, matematyka, geologia, mechanika cieczy.
Stanowi ono przybliżenie, a zatem uproszczenie zjawisk zachodzących w przyrodzie, celem przewidywania skutków określonych czynników oddziaływania (np. zamierzeń projektowych, zmiany ukształtowania terenu, gospodarowania wodą).

Obecnie modelowanie hydrauliczne przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznych programów komputerowych, w których tworzy się modele na podstawie pomiarów geodezyjnych, granulometrycznych oraz doboru odpowiednich współczynników, określających charakter cieku, jego koryta i terenów zalewowych.

Przeprowadzamy modelowanie hydrauliczne jedno- i dwuwymiarowe na potrzeby:

  • wyznaczania charakterystycznych stanów (poziomów) wód w ciekach;
  • wyznaczania stref zalewowych od wód powodziowych;
  • określania wpływu projektowanych zamierzeń na wody powodziowe;
  • określania wpływu projektowanych zamierzeń na ruch rumowiska i na zachowanie warunków równowagi hydrodynamicznej w korycie cieku;
  • wyznaczania rzędnych spodu konstrukcji i świateł obiektów mostowych;
  • projektów związanych z kształtowaniem koryt cieków lub ich renaturyzacji;
  • operatów hydraulicznych dotyczących odcinków koryt cieków, a także istniejących i projektowanych obiektów budowlanych;
  • instrukcji gospodarowania wodą na obiektach hydrotechnicznych;
  • planów ochrony przeciwpowodziowej dla inwestycji lokalizowanych w strefach zagrożenia powodzią.

Skomputeryzowanie procesu modelowania hydraulicznego bynajmniej nie oznacza jego prostoty – w tej dziedzinie doskonale sprawdza się powiedzenie, że „komputer wart jest tyle, ile człowiek, który przed nim siedzi”.
To jakość prac kameralnych, obejmujących pozyskanie danych niezbędnych do stworzenia modelu, w połączeniu ze starannością i wiedzą hydrologa wykorzystywanymi w trakcie procesu modelowania, decydują ostatecznie o jakości otrzymanych wyników.

Zbyt daleko posunięte „upraszczanie” w przeprowadzaniu obliczeń hydrologiczno – hydraulicznych mści się na projektantach i inwestorach, zgodnie ze znajdującą bezwzględne zastosowanie zasadą: „tresh in – tresh out”.
Jakość wyników modelowania ma bowiem relewantne znaczenie dla dalszych prac projektowych, czy innych działań, w których będą wykorzystywane, mając bezpośrednie przełożenie na jakość parametrów i wysokość kosztów realizacji projektowanych obiektów inżynierskich, kontrolowany i zgodny z aktualnymi metodykami wpływ projektowanych zamierzeń na wody powodziowe oraz zarządzanie ryzykiem powodziowym, czy też na wysokości opłat ponoszonych za korzystanie z usług wodnych.

W modelowaniu hydraulicznym łączymy doświadczenia w projektowaniu z zakresu budownictwa wodnego z wiedzą ekspercką z hydrologii, hydrauliki i hydromorfologii.

Współpraca.

Ofertę współpracy kierujemy do:

  • państwowych osób prawnych, w tym zarządców rzek i potoków;
  • biur projektowych budownictwa drogowego, mostowego i kubaturowego, stojących przed potrzebą opracowania projektów związanych z ciekami naturalnymi w obrębie obiektów inżynierskich;
  • Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w zakresie sporządzania koreferatów na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań;
  • firm konsultingowych, opracowujących oceny oddziaływania na środowisko;
  • przedsiębiorstw;
  • zarządów dróg;
  • zarządców obszarów chronionych;
  • jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetowych.
Dostarczamy wyniki obliczeń, niezbędne do prowadzenia procesów projektowych, zapewniające jakość parametrów i możliwie niskie koszty realizacji projektowanych obiektów inżynierskich. Udzielamy rzetelnej informacji n.t. wpływu projektowanych zamierzeń na wody powodziowe oraz zarządzanie ryzykiem powodziowym, a w razie potrzeby – wskazujemy również jak ten wpływ zoptymalizować.

Wspomagamy inwestorów poprzez staranne przeprowadzanie obliczeń, mających bezpośrednie przełożenie na wysokości wymaganych Prawem wodnym opłat ponoszonych za korzystanie z usług wodnych.

© Przedsiębiorstwo Usługowo - Projektowe ALGEBAR