Scire leges non hoc est verba earum tenere, sed vim ac potestatem...

Pracownia Inżynierii Wodnej » Prawo wodne. Prawo budowlane.
O stosowaniu ustaw Prawo wodne i Prawo budowlane.

Mówi się, że w dobie Internetu każdy może być lekarzem i prawnikiem. Faktem jest, że dostępność prawa i coraz bardziej zaawansowanych narzędzi do jego prezentacji jest tak powszechna, jak nigdy wcześniej. Mimo tego, paradoksalnie, szczególnego znaczenia nabiera paremia przypisywana rzymskiemu prawnikowi Celsusowi (II wiek n.e.): Scire leges non hoc est verba earum tenere, sed vim ac potestatem, co się wykłada: Znać prawa nie znaczy trzymać się słów ustaw, lecz ich siły i mocy (tłum. własne).
Treść przytoczonej sentencji przypomina, że kwestia interpretacji i stosowania prawa jest odwiecznym – i jakże aktualnym! – problemem w nauce, a przede wszystkim w praktycznym stosowaniu prawa, szczególnie widocznym w specjalistycznych jego gałęziach, jakimi są Prawo wodne i Prawo budowlane, w których ustawy i akty wykonawcze operują pojęciami inżynierskimi, naukowymi – jednym słowem – specjalistycznymi.

Specjalistyczne „słowa ustaw” stają się abstrakcją dla osób bez technicznego przygotowania tj. bez odpowiedniego zasobu wiedzy z dziedziny, której gałąź prawa dotyczy, a tym bardziej – bez praktycznego doświadczenia zdobytego w projektowaniu, czy pracy w terenie (na budowie). Tym samym pojęcia „przebudowa”, „rozbudowa”, „utrzymywanie wód”, „regulacja wód”, „piętrzenie”, „stosunki wodne”, stają się w takiej sytuacji „tylko” słowami zamieszczonymi w zapisach ustawy, których istoty nie jest się w stanie dobrze zrozumieć, ani – tym bardziej – dokonać językowej, systemowej, czy celowościowej wykładni całych przepisów.

Dopiero bowiem połączenie wiedzy prawnej i specjalistycznej daje pełną skuteczność w stosowaniu przepisów prawa z danej dziedziny, bo pozwala na pełne poznanie „siły i mocy” przepisów ustawy, a dalej – na dokonanie ich właściwej wykładni i celne użycie.

 

Celem nakreślenia w pełni tła stosowania prawa w Polsce trzeba dodać, że roczne objętości Dziennika Ustaw opiewają na kilkadziesiąt tysięcy stron, a specjalistyczne działy prawa, jak Prawo wodne i Prawo budowlane obrastają w coraz większą liczbę regulacji i coraz nowsze akty wykonawcze do ustaw, a wprowadzanie w nich zmian ma miejsce nawet kilka razy w ciągu jednego roku.

Przy tym panujące w administracyjnej rzeczywistości zachowawczość i serwilizm w połączeniu z de facto brakiem odpowiedzialności za „jakość” prowadzonego postępowania oraz wydawane na jego końcu decyzje sprawiają, że zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść stron odeszła do lamusa, a postępowania administracyjne prowadzone są w sposób coraz bardziej dla inwestora niekorzystny, zwiększając w sposób istotny trudność, uciążliwość i przewlekłość procesu inwestycyjnego en bloc.

Mając to na względzie, w interesie inwestora leży zapewnienie sobie wsparcia ze strony specjalistów Prawa wodnego i Prawa budowlanego od samego początku procesu inwestycyjnego.
Współpraca.

W ramach współpracy oferujemy:

  • wsparcie stronom postępowań administracyjnych i sądowych, związanych z zagadnieniami Prawa wodnego lub budowlanego
  • konsultacje dla kancelarii prawnych i firm konsultingowych z dziedziny Prawa wodnego i Prawa budowlanego;
  • sporządzanie opinii.
Posiadanie praktyki i wiedzy inżynierskiej w dziedzinach budownictwa wodnego i gospodarki wodnej w połączeniu z ponad 25 letnią praktyką w stosowaniu prawa w tych dziedzinach, stanowi naszą istotną przewagę w interpretacji i stosowaniu prawa.
Pozwala nam ona na rzetelne przygotowywanie wniosków i załączanych do nich opracowań, wyjaśnianie napotkanych zawiłości, zbijanie bezzasadnych wezwań urzędników i skuteczne prowadzenie postępowań administracyjnych.
Z uwagi na specjalizowanie się przez nas w Prawie wodnym i Prawie budowlanym, jesteśmy w stanie być na bieżąco z aktualnymi przepisami i najnowszym orzecznictwem.
© Przedsiębiorstwo Usługowo - Projektowe ALGEBAR