Dawniejsze regulacje dążyły do usunięcia, względnie zredukowania krzywizn, które uważano jako główne zło i powód nieustalania się rzeki w planie sytuacyjnym, zrywania brzegów itp. Wykonywano więc w miejscach krzywizn przekopy prostolinijne, lub słabo zakrzywione, stwarzając łożysko podobne raczej do kanału, niż do rzeki. Pomimo jednak, że takie rozwiązanie zdawałoby się „najlepszym” i najprostszym, praktyka ponad stuletnia doszła do wręcz odrębnych wniosków. Okazuje się, że rzeka o kierunku prostolinijnym, jakkolwiek ubezpieczona obustronnie budowlami, nie utrzymuje się dobrze – nurt nie ustala się, nie obiera takiego położenia, jakie na pozór zdawałoby się najbardziej prawdopodobnym, to jest w osi koryta, lecz pomimo prostego kierunku łożyska i otaczających je budowli na powrót serpentynuje. Również i w zbyt płaskich łukach zjawisko jest podobne, nurt nie trzyma się brzegu wklęsłego, lecz wędruje według sinusoidy od jednego brzegu do drugiego. Nadto prostowanie koryt cieków naturalnych prowadzi do ich skracania, a zatem także zwiększania spadku podłużnego oraz w konsekwencji zwiększania prędkości wody i jej przepływu – z katastrofalnymi skutkami w trakcie wezbrań powodziowych dla terenów położonych w niższym biegu cieku.
Wobec tego, pragnąc jak najlepiej zaprojektować koryto, do czego potrzeba ustalenia położenia nurtu, musimy naśladować naturalne kierunki i kształtować ciek naturalny zgodnie z tymi kierunkami, w pełni przy tym respektując charakter rzeki, czy potoku.
Pod koniec lat 90-tych do stałego składu zespołu dołączyło następne pokolenie inżynierów, którzy z jednej strony otrzymali sposobność czerpania od początku swojej zawodowej praktyki z wiedzy i doświadczenia starszych hydrotechników, a z drugiej – wdrożyli w zespole nowoczesne, komputerowe narzędzia wspomagające proces projektowania i przeprowadzania obliczeń hydrologiczno – hydraulicznych.
W naszym zespole projektanci hydrotechnicy wspierani są przez współpracujących z nimi stale ekspertów, posiadających stopnie naukowe w dziedzinach nauk przyrodniczych.
Opracowujemy kompleksowe dokumentacje projektowe tzn. umożliwiające otrzymanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych: od decyzji środowiskowej, przez decyzję WZiZT/ULICP, zgody wodnoprawne, po zgłoszenia lub decyzje wymagane Prawem budowlanym.
W dalszej części procesu inwestycyjnego – nasze projekty zawsze umożliwiają sprawne wykonanie robót budowlanych, bez konieczności uciekania się przez inwestora do opracowywania „rozwiązań zamiennych”.
Najchętniej podejmowane przez nas zagadnienia projektowe stanowią:
Wyjazdy w teren zawsze stanowią podstawę naszego procesu projektowania, począwszy od pomiarów geodezyjnych i batymetrycznych, które wykonujemy własnym zespołem terenowym lub bezpośrednio nadzorując pracę geodetów inwestora, na nadzorze autorskim skończywszy.
Ofertę współpracy kierujemy do:
Jesteśmy w stanie ocenić szanse uzyskania niezbędnych pozwoleń dla danego przedsięwzięcia, bazując na naszym doświadczeniu oraz biorąc pod uwagę lokalizację i rodzaj planowanego zamierzenia względem: jednostek gospodarowania wodami, form ochrony przyrody oraz aktów prawa miejscowego.