Inżynieria w zgodzie z naturą.

Pracownia Inżynierii Wodnej » Projektowanie z zakresu budownictwa wodnego i ochrony środowiska.
O projektowaniu na ciekach naturalnych.
Rzeki w stanie naturalnym nie mają biegu prostolinijnego, lecz serpentynują, wytwarzając krzywizny o większych lub mniejszych promieniach łuków; bieg prostolinijny jest wyjątkowy i wywołany bywa tylko przez szczególne warunki.

Dawniejsze regulacje dążyły do usunięcia, względnie zredukowania krzywizn, które uważano jako główne zło i powód nieustalania się rzeki w planie sytuacyjnym, zrywania brzegów itp. Wykonywano więc w miejscach krzywizn przekopy prostolinijne, lub słabo zakrzywione, stwarzając łożysko podobne raczej do kanału, niż do rzeki. Pomimo jednak, że takie rozwiązanie zdawałoby się „najlepszym” i najprostszym, praktyka ponad stuletnia doszła do wręcz odrębnych wniosków. Okazuje się, że rzeka o kierunku prostolinijnym, jakkolwiek ubezpieczona obustronnie budowlami, nie utrzymuje się dobrze – nurt nie ustala się, nie obiera takiego położenia, jakie na pozór zdawałoby się najbardziej prawdopodobnym, to jest w osi koryta, lecz pomimo prostego kierunku łożyska i otaczających je budowli na powrót serpentynuje. Również i w zbyt płaskich łukach zjawisko jest podobne, nurt nie trzyma się brzegu wklęsłego, lecz wędruje według sinusoidy od jednego brzegu do drugiego. Nadto prostowanie koryt cieków naturalnych prowadzi do ich skracania, a zatem także zwiększania spadku podłużnego oraz w konsekwencji zwiększania prędkości wody i jej przepływu – z katastrofalnymi skutkami w trakcie wezbrań powodziowych dla terenów położonych w niższym biegu cieku.

Wobec tego, pragnąc jak najlepiej zaprojektować koryto, do czego potrzeba ustalenia położenia nurtu, musimy naśladować naturalne kierunki i kształtować ciek naturalny zgodnie z tymi kierunkami, w pełni przy tym respektując charakter rzeki, czy potoku.

Projektant winien stale mieć pokorną świadomość, że ingerencja inżynierska w koryto każdego cieku naturalnego będzie zawsze problemem, który nie da się we wszystkich szczegółach rozwiązać według jakichś ustalonych i pewnych reguł ogólnych, lecz jest zawsze eksperymentem wykonywanym w przyrodzie.
O naszym zespole projektowym.
Nasz zespół projektowy został założony pod koniec lat 60-tych XX wieku przez trzech hydrotechników: Józefa Wąsek, Mariana Misiewicza i Kazimierza Martyniuka, którzy projektowania uczyli się, między innymi, od przedwojennych absolwentów Politechniki Lwowskiej. Pracując w jednostkach ówczesnego administratora rzek (w których w tamtym czasie projektowanie, obok nadzoru nad robotami, stanowiło jedno z podstawowych zadań inżynierów), mieli rzadko spotykaną dziś sposobność jednoczesnego doskonalenia wiedzy z dziedziny projektowania z praktyką zdobywaną przy nadzorowaniu robót budowlanych. Z uwagi na realia ówczesnych czasów, tematy projektowe realizowane w ramach swojego zespołu projektowego, opracowywali głównie pod egidą Naczelnej Organizacji Technicznej.

Pod koniec lat 90-tych do stałego składu zespołu dołączyło następne pokolenie inżynierów, którzy z jednej strony otrzymali sposobność czerpania od początku swojej zawodowej praktyki z wiedzy i doświadczenia starszych hydrotechników, a z drugiej – wdrożyli w zespole nowoczesne, komputerowe narzędzia wspomagające proces projektowania i przeprowadzania obliczeń hydrologiczno – hydraulicznych.

W naszym zespole projektanci hydrotechnicy wspierani są przez współpracujących z nimi stale ekspertów, posiadających stopnie naukowe w dziedzinach nauk przyrodniczych.

W pracy projektowej łączymy wielopokoleniowe doświadczenia, zdobyte w projektowaniu i nadzorowaniu robót budowlanych na ciekach naturalnych, ze współczesnymi narzędziami wspomagającymi proces projektowania, a także z wiedzą ekspercką z dziedzin nieodłącznie z budownictwem wodnym związanych jak: ichtiologia,  hydromorfologia fluwialna, hydrologia i hydraulika.
Zakres usług projektowych.

Opracowujemy kompleksowe dokumentacje projektowe tzn. umożliwiające otrzymanie wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych: od decyzji środowiskowej, przez decyzję WZiZT/ULICP, zgody wodnoprawne, po zgłoszenia lub decyzje wymagane Prawem budowlanym.
W dalszej części procesu inwestycyjnego – nasze projekty zawsze umożliwiają sprawne wykonanie robót budowlanych, bez konieczności uciekania się przez inwestora do opracowywania „rozwiązań zamiennych”.

Najchętniej podejmowane przez nas zagadnienia projektowe stanowią:

  • umocnienia brzegów rzek i potoków w oparciu o rozwiązania trwałe i bliskie naturze w obrębie obiektów inżynierskich (mostów, dróg, zabudowy przemysłowej, osiedli, wylotów, ujęć, przejść sieci przesyłowych);
  • likwidacja szkód powodziowych;
  • naturopodobne kształtowanie koryt rzek i potoków na odcinkach, na których konieczna jest ich regulacja w rozumieniu Prawa wodnego;
  • renaturyzacja  cieków naturalnych: udrożnienia zabudowy poprzecznej koryt, bystrotoki, deflektory, odtwarzanie siedlisk dla ryb i minogów;
  • roboty remontowe i utrzymaniowe  w obrębie zabudowy hydrotechnicznej, w tym udrożnienia koryt z rumoszu żwirowego;
  • stawy rybne i naturopodobne zbiorniki wodne;
  • urządzenia wodne.

Wyjazdy w teren zawsze stanowią podstawę naszego procesu projektowania, począwszy od pomiarów geodezyjnych i batymetrycznych, które wykonujemy własnym zespołem terenowym lub bezpośrednio nadzorując pracę geodetów inwestora, na nadzorze autorskim skończywszy.

Specjalizujemy się w opracowywaniu projektów z wyżej wymienionych dziedzin na rzekach górskich i podgórskich, których wiele odcinków jest położonych w obszarach chronionych, w tym Natura 2000, co implikuje konieczność stosowania rozwiązań nie tylko bardzo trwałych, ale także przyjaznych i bliskich naturze.
Współpraca.

Ofertę współpracy kierujemy do:

  • państwowych osób prawnych, w tym zarządców rzek i potoków;
  • biur projektowych budownictwa drogowego, mostowego i kubaturowego, stojących przed potrzebą opracowania projektów związanych z ciekami naturalnymi w obrębie obiektów inżynierskich;
  • przedsiębiorstw;
  • zarządów dróg;
  • zarządców obszarów chronionych;
  • jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetowych.

Jesteśmy w stanie ocenić szanse uzyskania niezbędnych pozwoleń dla danego przedsięwzięcia, bazując na naszym doświadczeniu oraz biorąc pod uwagę  lokalizację i rodzaj planowanego zamierzenia  względem: jednostek gospodarowania wodami, form ochrony przyrody oraz aktów prawa miejscowego.

W przypadku podjęcia współpracy, do samego końca procesu budowlanego aktywnie i skutecznie wspieramy inwestora w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych łącząc wiedzę inżynierską, naukową i prawną.
Biurom projektowym oferujemy pełne wsparcie w zakresie budownictwa wodnego, Prawa wodnego i przy spełnianiu warunków stawianych przez zarządców cieków.
© Przedsiębiorstwo Usługowo - Projektowe ALGEBAR